Atopijski dermatitis je česta kožna bolest, a pripada skupini atopijskih bolesti u kojoj su i alergijski rinitis, alergijska bronhalna astma, spastični bronhitis, mukozni kolitis. Tim je bolestima zajedničko to da imaju visoke vrijednosti imunoglobulina IgE u krvi.
Kada se i zašto javlja
Atopijski dermatitis je učestaliji u visokorazvijenim zemljama nego u nerazvijenim i siromašnim zemljama. Obično počinje oko trećeg mjeseca života, a do poboljšanja može doći u trećoj godini života, šestoj ili u pubertetu. Bolest ima svoje faze poboljšanja i pogoršanja te je obično kroničnog tijeka.
U male djece počinje kao crvenilo na licu, vlasištu, pregibima, ali se može proširiti i na cijelo tijelo i imati tešku kliničku sliku. Crvenilo, vlaženje, stvaranje krasta na licu, na tjemenu, nogama i rukama i u pelenskoj regiji glavni su simptomi bolesti u prvih nekoliko mjeseci života. Koža je uvijek izrazito suha i prisutan je svrbež, što djetetu ometa igru, boravak u vrtiću, školi i spavanje.
U odraslih osoba uz suhu kožu tijela promjene su izražene na licu, vratu, iza uha i oko usta, pregibima, kao crvenilo kože i ljuskanje.
Kada otići liječniku
može javiti već u prvim mjesecima života
Kako se liječi
U liječenju atopijskog dermatitisa vrlo često se daju antihistaminici u tabletama. Oni se mogu uzimati duže vremena, a smanjuju svrbež i ublažuju alergijsku reakciju. U lokalnoj terapiji koriste se kortikosteroidi, i to samo kada je bolest izrazito pogoršana, ali se ne smiju koristiti nekontrolirano i predugo.
Uz kortikosteroide se u lokalnoj terapiji koriste imunomodulatori, relativno noviji lijekovi, a može se provoditi liječenje i fototerapijom. Pravilna njega kože s atopijskim dermatitisom vrlo je važna jer se na taj način mogu smanjiti simptomi svrbeža, zatezanja kože, crvenila i bolest može duže imati miran tijek. Vrlo je važno kupanje i tuširanje u vodi koja ne smije biti pretopla (do 33°C ), kupanje ne smije biti dugo i potrebno je koristiti gelove ili kupke, uljne kupke prilagođene i predviđene za atopijski dermatitis. Uvijek je važno sredstva za pranje isprati s kože, nakon toga kožu blago obrisati, ali ne trljati, te namazati mlijekom za tijelo kako bi se koži vratile vlaga i masnoća.