Posljednjih dana zime obično osjećamo sve posljedice zime i zimskog načina života. Tada popuštaju čak i najotporniji, oni koji su uspjeli izbjeći „sezonske viruse“. Obrambeni sustav organizma oslabljen je borbom protiv najčešćih uzročnika i uzroka bolesti, tako da upravo tada kada mislimo da su bolesti iza nas, počinjemo osjećati umor, pospanost, peckanje u grlu, promuklost, kišemo, kašljemo. U vrijeme kad bi organizam trebao biti najsnažniji, pripravan za promjenu godišnjeg doba i šetnje na svježem zraku, on zove upomoć i popušta.
I vi to možete
Ako ste ove zime bolovali od uobičajenih sezonskih bolesti, to je razlog više da osnažite oslabljeni imunosni sustav. Ako ste prvi dio zime proveli zdravi, osnažite imunitet i zdravi ispratite zimu.
• Osigurajte si krepak san kako biste svom organizmu dali vremena da vrati snagu potrebnu za borbu protiv virusa.
• Jedite redovito i umjereno, ali »zdravu i probranu hranu« – samo će vam zdrava prehrana osigurati sve potrebne vitamine i hranjive tvari za održanje i obnovu zdravoga imunosnog sustava.
• Pijte dovoljno vode i čajeva – dobra hidratacija poboljšat će sve funkcije organizma.
• Odrecite se alkohola i duhana, izbjegavajte zadimljene prostore.
• Ako ste već “zaradili” prehladu, uzmite lijekove koji će ublažiti simptome, ali ne i u slučaju virusnih respiratornih zaraza. Maloj djeci i tinejdžerima sa »simptomima gripe« lijekove nikako nemojte davati bez prethodna savjetovanja s liječnikom.
• Liječnik vam može prepisati antivirusne lijekove koji će skratiti vrijeme trajanja simtoma na dan-dva, no takvi lijekovi bit će učinkoviti samo ako terapiju započnete prvih 48 sati od nastanka simptoma. Antibiotici nisu učinkoviti protiv virusa, ali mogu pomoći u slučaju komplikacija uzrokovanih bakterijama, a o tome jesu li vam potrebni, koji i kada, odlučuje liječnik.
• »Često perite ruke«, sapunom i toplom vodom, osobito nakon brisanja nosa. Nema li vode, poslužit će i antiseptične vlažne maramice.
Prava mjera fizičke aktivnosti
Osjećate li povećan umor, imate li simptome prehlade pa i vrućicu, privremeno odgodite odlazak na aerobiku, pilates i druge sportske aktivnosti. Vrućica je znak da se tijelo bori s virusima, a bilo kakva fizička aktivnost u takvim stanjima povećava rizik od dehidracije, toplotnog udara i opasnih srčanih poremećaja, čak i od otkaza srca. Limfni sustav najbolje radi dok tijelo miruje. Dajte svome tijelu dovoljno vremena za oporavak nakon bolesti.
Dok je za zdrav organizam umjerena sportska aktivnost poticajna za jačanje imuniteta, jer imunosne stanice brže kolaju krvotokom razarajući u kraćem vremenu veći broj bakterija i virusa koje susretnu, zahtjevniji treninzi dovest će do gušenja imuniteta i povisiti osjetljivost tijela, uzrokujući fiziološki i psihološki stres koji će nepovoljno djelovati na otpornost.
Stop virusima
Na sluznicama duž probavnog i dišnog sustava, i ne samo njih, žive mnogobrojni i raznovrsni prijateljski mikroorganizmi. U otvoru usne šupljine tkivo sluznice osobito je osjetljivo na štetne tvari (viruse, bakterije, alergene), stoga je sluznica usta, nosa i ždrijela izrazito imunosno aktivna, sadrži brojne imunosne stanice. U normalnim okolnostima sluznica prozvodi umjereno gust sekret – sluz, čime sprečava prianjanje virusa i ostalih stranih tijela uz receptore na staničnim membranama.