Ljekovito bilje koje smiruje kašalj
Kašalj nije bolest već je to jedan od simptoma koji ukazuje na bolesti. Najčešće se javlja uz bolesti ždrijela i grkljana, dušnika i bronhija te bolesti pluća. Razlikujemo suh kašalj (kojim je popraćena upala ždrijela, grla, dušnika), vlažni kašalj (pri početku upale dušnika i bronhija) i zreli kašalj kao nastavak ili sljedeći stadij vlažnog kašlja. Suhi kašalj ima tendenciju prelaska u vlažni i, na kraju, u zreli kašalj. Kašalj se najčešće javlja u zimskim danima, pri prehladi, ali i kao posljedica umora i slabosti. Dugotrajni ili jači kašalj i prehlada za posljedicu mogu imati »bronhitis«, koji najčešće nastaje proširenjem infekcije iz grla i nosa na bronhije. Bronhitis je praćen povišenom tjelesnom temperaturom koja traje 2-4 dana i kašljem s iskašljavanjem.
Korijen bijelog sljeza
Sljez je jedna od najčešće korištenih biljki koje se koriste za ublažavanje kašlja i olakšavanje iskašljavanja. U dišnom sustavu ekstrakt sljeza umanjuje spazam mišića i oblaže sluznicu, pa tako umiruje suhi, nadražajni kašalj. Vrlo je djelotvorno biljno sredstvo za ublažavanje kašlja, ali i infekcija grla.

Sljez je jedna od najčešće korištenih biljki koje
se koriste za ublažavanje kašlja
i olakšavanje iskašljavanja
Timijan
Ova biljka ugodnog aromatičnog mirisa i gorko-ljutkastog okusa obiluje eteričnim uljima. Upravo zahvaljujući tim uljima timijanu se pripisuje ljekovito djelovanje kao pomoć pri iskašljavanju, djeluje kao bronhospazmolitik i sekretolitik. Timijan je stoga vrlo koristan kod kašlja, bronhitisa i hripavca. Timijan poboljšava probavu i rastjeruje vjetrove, pa se koristi i kao začin. Koji još prirodni lijekovi ublažavaju kašalj možete pročitati na ovoj poveznici.
No u danima kad nas temperatura, kašalj, začepljen nos i grlobolja savladaju, važno je odmoriti se i nastojati uz veće količine toplih napitaka omogućiti organizmu da se što prije vrati u normalno stanje.