Najveći dio »vitamina K« stvara se djelovanjem bakterija u crijevu, a samo 20% unosi se hranom. Vitamin K poznat je kao koagulacijski, odnosno antihemoragični vitamin, što znači da ima važnu ulogu u zgrušavanju krvi. Novija istraživanja dokazala su da je vitamin K povezan s djelovanjem D vitamina, te manjak jednog od njih utiče na smanjeno djelovanje drugog. Skoro svi smo u relativnom manjku i D i K vitamina. Imamo ga dovoljno za optimalno održavanje zgrušavanja krvi, ali ne i da nas štiti od drugih zdravstvenih problema (ovapnjenje arterija, osteoporoza, karcinom prostate, pluća i jetre, leukemija, upala pluća, neke bolesti mozga, truljenje zuba i dr. ) Vitamin K, također, poboljšava osjetljivost na inzulin, te ljudi koji redovito jedu hranu bogatu tim vitaminom, imaju oko 20% manje izglede da razviju dijabetes tipa 2, sprečava Alzheimerovu bolest, nastanak modrica i djeluje i kao antioksidans.
TRI VRSTE
K1 – nalazimo u zelenom povrću, potreban je za sintezu bjelančevina koje sudjeluju u procesu zgrušavanja krvi. Sinteza tih bjelančevina odvija se u jetri
K2 – stvaraju ga bakterije u našim crijevima i nalazi se u krvnim žilama, kostima
K3 – je sintetski vitamin i često može biti toksičan pa se ne preporuča uzimanje bez nadzora liječnika
KAKO GA UZIMATI
Topiv je u mastima pa je potrebno da su u prehrani zastupljene esencijalne masne kiseline (»maslinovo ulje«, ulje suncokreta, »avokado«, ribe i plodovi mora, mahunarke, orašasti plodovi).

GDJE GA IMA
Zelje, cvjetača, prokulica, špinat, kopriva, list pitomog i divljeg kestena, jelove iglice, ostalo lisnato zeleno povrće, rajčica, grašak, soja, mrkva, krumpir, svinjska i goveđa jetrica, biljna ulja, riblje ulje, kravlje mlijeko, jogurt, sir, žumanjaci, crni šećerni sirup od melase, brokula, šparoge, zeleni čaj.
Zamrzavanje uništava vitamin K, dok grijanje nema utjecaja.
KOME JE POTREBAN VITAMIN K
Osobe u čijim je obiteljima prisutna osteoporoza ili bolesti srca, osobe koje imaju Chronovu bolest, celijakiju ili bilo koju bolest koja ometa iskorištavanje K vitamina, osobe s bolešću jetre i uzimaju lijekove poput antibiotika širokog spektra, lijekove za sniženje kolesterola i aspirin.
DNEVNE POTREBE
Žene 90 mg, muškarci 120 mg