Mnogo toga možete učiniti kako biste izbjegli ili barem odgodili terapiju za nadomjestak funkcije bubrega, a ovo su neka od najvažnijih pravila kojima se trebate voditi …
Jedna od najčešćih komplikacija nedovoljno dobre kontrole dijabetesa je otkazivanje rada bubrega, tj. dijabetička nefropatija. Srećom, do nje se uglavnom ne dolazi odjednom. U većini slučajeva mora proći niz godina da bi visoke vrijednosti šećera u krvi nepovratno oštetile krvne žile koji prehranjuju bubrege. Čak i kad dođe do dijabetičke nefropatije, ne mora se odmah ići na dijalizu. Ona ima pet faza, a samo peta, terminalna faza, zahtijeva primjenu terapije za zamjenu bubrežne funkcije. U ranim stadijima nefropatije važno je pridržavati se određenih pravila i dijetetskog režima ishrane. Saznajte kako se treba ponašati i što treba jesti, a što izbjegavati u ishrani.
Držite kronične bolesti pod kontrolom
Prvo i osnovno: držite dijabetes i hipertenziju pod kontrolom. Koliko su važne brojke s uređaja za mjerenje šećera u krvi, toliko su bitne i one prikazane na uređaju za mjerenje krvnog tlaka. Baš kao loše reguliran dijabetes, i neregulirana hipertenzija može biti razlog za ubrzano slabljenje rada bubrega.
Planirajte ishranu
Prehrana osoba s dijabetesom koje imaju bubrežne probleme treba biti raznovrsna – ali strogo kontrolirana. Važno je ograničiti sve što dodatno opterećuje rad bubrega.
Izbjegavajte instant jela
Gotovi umaci, preljevi, juhe iz vrećice i ostala instant jela prepuna su soli, konzervansa i ostalih štetnih sastojaka, što otežava kontrolu dijabetesa i hipertenzije, ali i izravno opterećuje rad bubrega. Zato, prvo i osnovno, obustavite konzumaciju ovih namirnica.
Smanjite upotrebu soli
Dodavanje soli jelima nije dobro ni za najzdravijeg čovjeka, a kamoli za osobe s bubrežnim problemima. Postoji mnogo načina da oplemenite ukus jela bez soljenja. Recimo, dodavanjem začinskog bilja, limunovog soka, papra i češnjaka možete učiniti hranu ukusnijom i zdravijom. Samo budite dosljedni u namjeri da prekinete upotrebu soli – i receptori za okus brzo će vam se naviknuti na manje slana jela. A s vremenom ćete primijetiti da su mnoge namirnice – na primjer, poput žumanjka – dovoljno slane same po sebi.
Izbjegavajte mesne prerađevine i zimnicu
Osim toga što ne treba koristiti sol ni zamjene za nju koje postoje na tržištu, preporučljivo je ne konzumirati ni mesne prerađevine, a ukiseljeno povrće (krastavce, papriku, kupus …) prije upotrebe ostaviti da odstoji u vodi. Zašto? Voda izvlači sol, konzervanse i ocat iz ukiseljenog povrća pa ono postaje manje opasno za zdravlje. Iz istog razloga trebali biste ograničiti konzumaciju maslina. Budući da su vrlo slane, konzumirajte ih iznimno rijetko i u malim količinama. A prije upotrebe, kao i ukiseljeno povrće, držite ih u vodi.
Od kupovne hrane …
… ponekad u manjim količinama možete jesti ajvar, namaz od patlidžana, feferone, majonezu smanjenog udjela masti, rikotu, parmezan, maslinovo ulje.
Ograničite unos proteina
Ovi makronutrijenti dokazano opterećuju rad bubrega pa se njihova konzumacija mora posebno kontrolirati. Opća je preporuka konzumirati 0,8 grama proteina po kilogramu tjelesne težine. To znači da bi osoba teška 70 kilograma trebalo dnevno pojesti oko 50 grama proteina. Što se tiče vrste proteina, prednost dajte proteinima biljnog podrijetla, jer se oni lakše metaboliziraju. No ne izbjegavajte ni one životinjskog podrijetla – meso, ribu, mlijeko, mliječne proizvode i jaja – budući da oni najviše sudjeluju u izgradnji mišića i ulaze u sastav tkiva. Unosite ih redovito u količini koju vam preporuči liječnik.
Pravila hidratacije
Redovito pijte vodu jer se bubrezi “vesele” svakoj popijenoj čaši (obične vode!). Za “ispiranje” organizma – točnije, bubrega – možete koristiti i blagu limunadu ili biljni čaj s niskim sadržajem kofeina. Ako imate naviku kupovati čaj u filter vrećicama umjesto onog u rinfuzi, obvezatno čitajte deklaraciju. Vidite li da u sastavu stoji natrij (sol), što nije rijetkost, vratite kutiju na policu i potražite čaj koji ga ne sadrži. Tijekom dana možete popiti najviše četiri šalice čaja. Sve ostale napitke strogo ograničavajte. Konzumacija raznih “obogaćenih” mineralnih voda, kupovnih sokova, čak i onih na kojima piše da su 100% prirodni, te alkoholnih pića nikako se ne savjetuje.
Od alkohola možete povremeno popiti čašu kvalitetnog vina. Što se kofeinskih napitaka tiče, bilo bi bolje konzumirati kavu bez kofeina. Ako se ipak odlučite za onu običnu, pijte do dvije šalice dnevno.
U slučaju da imate otekline, zamolite liječnika da vam detaljnije objasni što smijete piti i u kojoj količini.
Jeste li znali?
Pojačana konzumacija namirnica s niskom razinom kalija također može dovesti do dodatnog slabljenja funkcije bubrega, zbog čega i njih treba umjereno konzumirati. Evo koje namirnice sadrže niske razine kalija. Voće: jabuka, borovnica, kupina, malina, jagoda, grožđe, brusnica, višnja, trešnja, breskva, kruška, grejpfrut, mandarina. Povrće: kupus (bijeli i crveni), mrkva, celer u listu, patlidžan, mahune, paprika, luk (bijeli, crni, crveni, poriluk), krastavac, iceberg salata, rotkvice, repa, maslina. Ostalo: bijela riža, proizvodi od bijelog brašna (tjestenina, kruh, pecivo, pite, kolači …)
OPREZ!
U kasnim fazama bubrežne slabosti rezultati laboratorijskih analiza mogu pokazati povišene vrijednosti natrija, kalija i/ili fosfora. Tada dodatno skratite popis dopuštenih namirnica, a one bogate ovim mineralima pripremajte na poseban način koji smanjuje njihovu koncentraciju. Evo kako se to čini.
Korjenasto povrće
Krumpir ogulite, izrežite na što manje kocke podjednake veličine pa isperite pod mlazom mlake vode. Zatim ga stavite u hladnu vodu koje treba biti otprilike deset puta više no krumpira. Ostavite ga potopljenog bar četiri sata. Ako ga ostavite potopljenog duže vrijeme, obavezno promijenite vodu. Nakon namakanja, krumpir ponovo isperite mlakom vodom, ubacite ga u posudu u koju ste prethodno ulili pet puta više čiste vode od količine krumpira, a zatim ga skuhajte. Tako ćete izvući iz krumpira otprilike polovicu količine kalija. A na isti način kalij možete izvlačiti iz celera, korabe i ostalog korjenastog povrća.
Ostalo povrće
Očistite povrće, operite ga i potopite u čistu vodu. Ostavite ga da odstoji četiri sata.
Meso
Izrežite meso na jednake dijelove i kratko ga skuhajte. Čim voda proključa, prolijte je, a meso termički obradite na planirani način.
Namirnice s visokom razinom kalija
Voće: banana, dinja, lubenica, naranča, nektarina, kivi, mango, papaja, šipak, marelica; šljiva, datulja, smokva, suho grožđe. Povrće: rajčica, avokado, brokula, prokulice, pastrnjak, bundeva, sokovi od povrća, tikvica, korjenasto povrće, mahunarke. Ostalo: integralna peciva i brašno, žitarice, orašasti plodovi, sjemenke, kikiriki maslac, mlijeko, jogurt, sir, čokolada.