Problemi sa želucem? Možda patite od gastropareze – jedne od najčešćih komplikacija šećerne bolesti

Dijabetičarska gastropareza, bolest koja se javlja kod čak četvrtine dugogodišnjih dijabetičara, podrazumijeva otežano pražnjenje želuca uslijed smanjenja njegove pokretljivosti. Pokazatelji gastropareze mogu biti mučnina, povraćanje, gubitak apetita, žgaravica, nadutost i bolovi u trbuhu. Također, može se javiti opstipacija, koja se često izmjenjuje s epizodama proljeva. Poremećaj je češći kod osoba s dijabetesom koje već imaju oštećenja živaca očiju, bubrega i stopala.

Izražene oscilacije razine glukoze u krvi, usprkos terapiji, također mogu ukazivati na gastroparezu. Lijekovi za snižavanje razine šećera u krvi (inzulin ili antidijabetici) dostižu maksimalnu učinkovitost, ali se njihovo djelovanje ne može iskazati jer se želudac ne prazni. Kada se želudac konačno isprazni, nekoliko sati kasnije, razina glukoze raste, jer je prestalo djelovanje lijeka. Za liječenje gastropareze koristi se nekoliko vrsta lijekova. Liječnik će možda isprobati različite lijekove ili njihove kombinacije kako bi našao što bolje rješenje. Uz terapiju lijekovima, predložit će i nov način prehrane te promjene svakodnevnih životnih navika.

Žgaravica

Pacijentima koji dva ili više puta tjedno imaju problema s vraćanjem želučane kiseline u jednjak, liječnik može prepisati odgovarajuću terapiju u obliku antacidnih lijekova, H2 blokatora ili inhibitora protonske pumpe, čija je glavna uloga blokiranje lučenja kiseline te smirivanje upale i pratećih simptoma. Ipak, ove lijekove treba koristiti isključivo po preporuci liječnika koji je upućen u vašu terapiju za osnovnu bolest. Antacide ne treba koristiti duže od osam tjedana jer se u suprotnom može blokirati proizvodnja želučane kiseline, koja igra vrlo važnu ulogu u organizmu.

Pomoćne metode:

Znanstvenici sa Sveučilišta u Marylandu otkrili su da sladić može spriječiti gastritis i smanjiti rizik od iritacija sluznice. Treba ga upotrebljavati najviše 3-4 tjedna, a preporučuje se u kombinaciji sa đumbirom, koji suzbija mučninu izazvanu gastritisom. Prethodno se posavjetujte s liječnikom. Žličicu korijena sladića prelijte s 2 dl zaključale vode i ostavite poklopljeno 15 minuta. Procijedite i pijte triput dnevno prije jela.

Vezani članak:  Pravilna prehrana može spriječiti dijalizu

Važan savjet: Sladić ne smiju upotrebljavati trudnice, osobe s povišenim krvnim tlakom i oboljenjima bubrega i jetre, ali ni pacijenti koji uzimaju diuretike, jer oni uzrokuju gubitak kalija.

Nadutost

Osim otklanjanja uzroka (što je najučinkovitiji lijek!), u borbi s nadutošću pomažu pijenje određenih čajeva te masaža trbuha eteričnim uljima. Evo za čime treba posegnuti u trenucima kad vam se trbuh napuše kao balon.

Mnogi jednokomponentni čajevi slove kao iskušani narodni lijekovi u borbi s nadutošću. U ovu skupinu ubrajaju se čaj od kima, komorača, iđirota, anisa, anđelike, mente. Ipak, mnogo je učinkovitija biljna mješavina koja se dobiva tako što se dobro pomiješa pedeset grama sjemena kima, trideset grama korijena iđirota, dvadeset grama lista pitome mente i deset grama cvijeta kamilice.

U slučaju nadutosti, žlicu mješavine prelijte šalicom zaključale vode, a zatim poklopite i ostavite da se malo ohladi. Nakon 15 minuta, čaj procijedite pa ga po ukusu začinite s nekoliko kapi soka od limuna ili limete i pijte u gutljajima.

Osim izabranog čaja, u kućnu apoteku možete uvrstiti eterična ulja kima, anisa ili mente. Zašto? Sva tri ulja iskazuju snažno karminativno djelovanje, što znači da stimuliraju lučenje enzima za probavu te utječu na smanjenje intestinalnih plinova i nadutosti.

Kada vam se trbuh napuni plinovima, tri kapi eteričnog ulja po izboru razmutite u žlici baznog ulja. Udobno se smjestite, a zatim dobivenu uljnu mješavinu nanesite na dlanove i vrhovima prstiju nježno kružite oko pupka, prateći smjer kazaljke na satu. Masirajte se pet do sedam minuta.

Mučnina

Mučnina u trbuhu može se javiti i u slučaju gastropareze, ali i kao posljedica hipoglikemije. Posavjetujte se sa svojim liječnikom, koji će vam dati najbolji savjet o tome kako izbjeći padove šećera u krvi, posebice ako uzimate lijekove iz grupe sulfonilureja ili inzulin. Od velike pomoći za ublažavanje ovog neugodnog simptoma može biti i čaj od đumbira. U zaključalu vodu naribajte malo korijena đumbira, kuhajte minutu-dvije, a zatim sklonite posudu s vatre. Poklopite je i ostavite da odstoji pola sata. Pijte polako, gutljaj po gutljaj, tijekom dana.

Vezani članak:  Prehrana za dijabetičare: Đumbir na 3 načina

Bolovi u trbuhu

Neka istraživanja pokazala su da 5% do 10% pacijenata osjeća i neku od želučanih neugodnosti nakon upotrebe antidijabetika metmorfina. Zato je vrlo važno sve simptome prijaviti svom liječniku, koji će potom procijeniti je li terapiju možda potrebno započeti s manjom dozom, koju ćete potom povećavati prema uputi proizvođača. Ako vas muče kronični bolovi u trbuhu, a ništa od mjera koje vam je prepisao liječnik ne pomaže, pokušajte ih ublažiti alternativnim metodama. Akupunktura i akupresura dopunske su terapije koje često uspješno otklanjanju grčeve.

Ako se odlučite za ovaj oblik liječenja, terapeut će vam iglicama ili pritiskom na odgovarajuće točke na tijelu ublažiti neugodnost i bolove. Opuštajuće tehnike, poput relaksacijskog disanja ili meditacije, mogu vam pomoći potpuno se opustiti i savladati stres, koji slovi kao jedan od najčešćih okidača problema s probavom i bolova u trbuhu. Ako osjetite jake, iznenadne bolove u trbuhu kao posljedicu lošeg probave, napravite topli oblog. Pamučnu krpu natopljenu jabučnim octom stavite izravno na trbuh i umotajte se ručnikom.

Opstipacija

U ovom slučaju treba reagirati na prvu loptu! Stoga, čim uočite prve znake opstipacije, poduzmite sljedeće mjere: izbacite iz prehrane namirnice koje stvrdnjavaju stolicu, a pojačajte unos svega onoga što je omekšava. Pijte dvije do tri litre tekućine dnevno, najbolje vode i biljnih čajeva s laksativnim djelovanjem. Ali ne u nekoliko navrata, nego u gutljajima tijekom dana. Ako vam to ne regulira probavu u roku od mjesec dana, ili ako je opstipacija iznimno jaka, potražite mišljenje gastroenterologa.

Prilažemo vam i iskušani narodni lijek za opstipaciju. Isprobajte ga, nemate što izgubiti. Pomiješajte po 30 grama kore krkavine, lista mente, lista hajdučke trave, sjemena lana i sjemena komorača pa tri ravne žlice te mješavine prelijte sa sedam decilitara zaključale vode. Čaj poklopite i ostavite da odstoji. Nakon pola sata do 45 minuta procijedite ga, začinite sokom od limuna ili limete i podijelite na tri jednaka djela. Pijte po šalicu ovog laksativnog napitka pola sata prije jela.

Gastropareza pogoršava dijabetes jer otežava kontrolu razine šećera u krvi. Kada hrana koja je duže vrijeme bila u želucu konačno dospije u tanko crijevo i apsorbira se, dolazi do naglog skoka glukoze.

Promjene u prehrani

Promjene u prehrani mogu pomoći u kontroli gastropareze. Liječnik i dijetetičar dat će vam precizne upute i savjete o tome kako poboljšati zdravlje.

Vezani članak:  Probava ... kakva je vaša?

• Ponekad od pomoći mogu biti manji, a češći obroci, kao i redovit unos veće količine tekućine (najbolje vode).
• Dok jedete, sjedite uspravno, hranu žvačite polako, a nakon obroka obvezatno prošetajte.
• Izbjegavajte vrlo masnu hranu i onu prepunu vlakana. Masnoća prirodno usporava probavu, dok vlaknaste namirnice mogu biti teške za probavu, a nerijetko se događa da uslijed gastropareze neprobavljena vlakna formiraju bezoare.
• Ovisno o ozbiljnosti stanja, liječnik će vam možda preporučiti tekuće obroke ili će vam prepisati lijekove za ubrzavanje probave.
• Preporučuje se izbjegavanje alkohola i nikotina.
• Ograničite unos biljnih vlakana. Previše biljnih vlakana može usporiti pražnjenje želuca. Izbjegavajte zobene pahuljice, voće i sjemenke, a spas potražite u povrću i integralnim žitaricama, jer se potpuno apsorbiraju u organizmu.
• Jedite zdrave masnoće. Veće količine zasićenih masnoća usporavaju pražnjenje želuca. Zato jedite namirnice bogate mononezasićenim i polinezasićenim masnoćama, poput avokada, jezgrastog voća i maslinovog ulja.
• Pijte dosta tekućine u pauzi između obroka, jer se želudac brže oslobađa tekućine nego čvrstih namirnica. Uzimajte tekuće zamjene za obroke ili smoothieje kojima ćete nadoknaditi hranjive tvari u slučaju mučnine i povraćanja.